NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Karnawałowy savoir – vivre

2015-01-23 13:12:43

Aby ulubiony trunek nie tylko dobrze smakował, ale także atrakcyjnie wyglądał należy trzymać się kilku zasad, które związane są zarówno z temperaturą jego podania, wyborem szkła, w którym jest serwowany zostanie podany, ale także zasad mieszania go z innymi napojami.

Przyjęło się, że whisky powinno być serwowane w niskich szklankach, o grubym dnie. Do brandy czy koniaku powinno z kolei używać się pękatych kieliszków. Opinie związane z łączeniem whisky z innymi płynami są podzielone. Niektórzy mówią że łączenie tego trunku z wodą, lodem czy napojami jest niedozwolone. Inni z kolei są wielkimi zwolennikami takich rozwiązań.

O ile słodki napój może zaburzyć smak whisky to odpowiednie połączenie tego trunku z wodą ma szansę wydobyć z niego dodatkowe aromaty. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej proporcji. Do whisky typu single malt, rekomendowałbym stosować jedynie kilka kropel wody. Tym wszystkim, którzy nie wiedzą po jakie whisky sięgnąć, polecam trunek marki Jack Daniels – jest lekko słodki i posiada waniliowy aromat. Tym, którzy gustują w szkockich mieszankach, polecam dwunastoletniego Chivas Regal – komentuje Andrzej Strzelczyk, Mistrz Polski Sommelierów, ekspert firmy Żabka Polska.

Wznosząc toasty szampanem, należy pamiętać, aby podawać go w wąskich, wysokich i smukłych kieliszkach. Dzięki temu trunek może odpowiednio musować, co wpływa na jego smak, podczas spożywania. Szampan musi być także odpowiednio schłodzony. W innym wypadku może stracić odpowiedni smak. Po otwarciu należy go przechowywać w zakorkowanej butelce, najlepiej w wiaderku z lodem. Dzięki temu nie utraci on swoich cennych bąbelków.

Szampanem, który z pewnością sprawdzi się na karnawałowych przyjęciach jest  Champagne de Linières – komentuje Andrzej Strzelczyk.

Alkoholem, który nie boi się połączeń z innymi płynami jest wódka. Dzięki temu, że, jest ona dość neutralna w smaku wódka jest idealnym kompanem wszelkiego rodzaju drinków i koktajli. Należy podawać ją w butelce i można łączyć właściwie ze wszystkim – z sokami, napojami i innymi alkoholami. Popularnym w Polsce sposobem jej picia jest podawanie wódki w kieliszkach o pojemności od 20 do nawet 100 mililitrów. Trunki wyższej klasy można także serwować w wysokich i wąskich kieliszkach na nóżce. Podając wódkę należy pamiętać jeszcze o tym, że jej temperatura musi być umiarkowana. Nie może być zbyt ciepła, ale nie może być także zmrożona, ponieważ straci swoje walory.

Jeśli chcemy podać młode, białe wino, nie przeznaczone do długiego przechowywania, możemy podawać je w butelce – bez konieczności przelewania go do karafki. Jeśli zamierzamy jednak podać dojrzałe czerwone wino, warto przelać je wcześniej do karafki. Pozwoli to oczyścić je z ewentualnego osadu oraz uzyskać dodatkowe aromaty. Należy także pamiętać, że zaproszonym gościom powinno podawać się ten alkohol w identycznych kieliszkach.

 Niezwykle istotna jest także temperatura podania wina. Białe i różowe powinny być schłodzone do temperatury około 8 – 10 stopni Celsjusza. Czerwone z kolei powinny mieć nieco wyższą temperaturę, między 14-18 stopni. Szczególnie polecam wina Primitivo di Manduria oraz nowozelandzkie Sauvignon Blanc Southbank – dodaje Andrzej Strzelczyk.

Bardzo duże znaczenie ma także kolejność podawania wina. W przypadku, gdy do dyspozycji jest kilka rodzajów wina, należy pamiętać, że najpierw powinno podawać się wino białe, później natomiast czerwone. Jako pierwsze należy także podawać wino wytrawne, po nim półsłodkie, a jeśli w zasięgu ręki jest także wino słodkie to dobrze będzie podać je jako ostatnie. Podejmując decyzje o kolejności podania wina należy także pamiętać, że jakość wina w czasie trwania spotkania powinna być coraz lepsza. Nie stosując się do tej zasady można oczekiwać, że druga butelka wina będzie oceniona bardzo krytycznie i z pewnością gorzej niż będzie na to zasługiwać. Ostatnią, istotną kwestią związaną z winem jest fakt, że nie należy łączyć go z innymi trunkami i napojami.

Podając wermut trzeba pamiętać, aby podawać go w specjalnie do tego przystosowanych kieliszkach, o trójkątnej czaszy i długiej nóżce. Można do nich dodać jedynie lód, cytrynę bądź oliwkę. Trunek ten jest także doskonałą podstawą wielu drinków.

Planując organizację przyjęcia karnawałowego należy odpowiednio wcześniej przemyśleć dobór alkoholu. Jeśli decydujemy się na podanie trunków, które wymagają od nas przygotowania odpowiedniego szkła, to powinniśmy o to zadbać wcześniej. Odpowiednio przyjęci goście na pewno wynagrodzą nam to uśmiechem – konkluduje Strzelczyk.

Różnorodność alkoholi podawanych podczas karnawałowego przyjęcia może zachęcać do eksperymentów i skusić nie jedną osobę do mieszania trunków. Przed takimi degustacjami warto jednak wziąć pod uwagę nieprzyjemne konsekwencje, jakie mogą z tego płynąć. Warto także pamiętać, aby w przerwach między drinkami popijać wodę bądź soki, a także spożywać posiłki, które zniwelują skutki uboczne picia alkoholu. Te kilka prostych zasad może sprawić, że następnego dnia będziemy czuć się dobrze.

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: